Jak powinna wyglądać dieta kobiet w ciąży?
9.8.2017
W czasie ciąży zapotrzebowanie na energię oraz na makro- i mikroskładniki wzrasta, co jest spowodowane wieloma czynnikami, między innymi rozwijającym się płodem, czy łożyskiem.
Sposób żywienia przyszłej mamy w czasie ciąży wpływa na prawidłowy rozwój, a także zdrowie dziecka po porodzie. Ma on również wpływ na sam przebieg ciąży i dobre samopoczucie przyszłej mamy.
Na początku ciąży, aż do końca pierwszego trymestru zapotrzebowanie na energię nie wzrasta znacząco. Dopiero w drugim trymestrze wzrasta ono do ok. 360 kcal/ dobę, a w trzecim trymestrze 475 kcal/dobrę.
Warto wspomnieć, że przy określaniu potrzeb energetycznych organizmu kobiety ciężarnej należy uwzględnić wiek, masę ciała przed ciążą, styl życia, aktywność fizyczną. Zbyt niska jak i zbyt wysoka masa ciała kobiet w ciąży zagraża rozwijającemu się płodowi.
Bardzo ważne jest przede wszystkim, aby zwracać uwagę na jakość spożywanego jedzenia. Powinno być bogate w witaminy i składniki mineralne.
Czy kobiety w ciąży powinny unikać niektórych produktów? Tak, oczywiście alkoholu, surowego mięsa, surowych ryb, niepasteryzowanego mleka, ograniczyć spożycie wątróbki, która jest bogata w witaminę A, której nadmiar może powodować wady wrodzone u dziecka.
W diecie przyszłych mam bardzo ważne jest spożycie kwasów tłuszczowych omega-3, które znajdują się przede wszystkim w tłustych rybach, oleju rzepakowym, orzechach włoskich, siemieniu lnianym, natomiast ograniczyć do minimum nasycone kwasy tłuszczowe (np. olej słonecznikowy, kukurydziany. Ich spożycie przekłada się na prawidłowy rozwój mózgu u dziecka, na zmysł wzroku, wysoką odporność, mineralizację tkanki kostnej.
Istotne jest również odpowiednie nawodnienie, które jest warunkiem utrzymania prawidłowego rozwoju i funkcjonowania tkanek płodu. Dodatkowo pomaga zwalczyć dolegliwości związane z ciążą jak wymioty, nudności, zaparcia, suchość skóry, infekcje dróg moczowych.